Jak být jednoduše zdraví

25.10.2021

Pokud jde o naše zdraví, měli bychom o něj pečovat a to každý den. Jako pečujeme o květinky, o zvířata nebo o děti, které máme doma, tak bychom měli pečovat i o sebe. Naše tělo nám za to poděkuje. A kroky jsou opravdu snadné. Kdo chce, hledá jakým způsobem být trvale zdráv, kdo nechce, vždy si najde výmluvu. Je to jen a jen na nás, jak se ve svém těle cítíme.

Důležité je se každý den alespoň trochu hýbat, nemusíte se trápit v posilovně, zvedat těžká závaží, nebo běhat jako maratonec, ale rychlá 30 minutová procházka každý den Vám nejen zajistí lepší náladu, ale je celkově zdraví velice prospěšná. I já se samozřejmě někdy přemlouvám do některé pohybové aktivity, ale po té jsem vždy šťastnější a pyšná na sebe, že jsem to dokázala. 

Jsou to maličkosti a z těch by se člověk měl opravdu v životě radovat. Vyzkoušejte to také a uvidíte, že se budete brzy cítit mnohem lépe. Tělu trvá "pouhých" 21 dní, než si na něco vytvoří návyk. Ano, zdá se to dlouhá doba, ale stojí to za to, věřte mi. Já jsem takhle začala s jógou a to v dubnu 2020 každé ráno cvičit a zůstalo mi to do dneška a jsem za to velice vděčná. I když někdy nemám náladu, nechce se mi, řekla jsem si, že si prostě ráno na sebe udělám alespoň 10 minut čas a jen se alespoň protáhnu, opravdu mám pak krásný pocit. 

Abychom zajistili zdravým pohybem co největší benefit, je dobré, pokud máme možnost, být co nejvíce venku, na čerstvém vzduchu. Co je dále důležité a odrazem našeho zdraví, je samozřejmě strava. Měla by být pestrá! Snažte se co nejvíce omezit průmyslově zpracované potraviny a jezte potraviny základní. Vyhněte se časté konzumaci bílé mouky, cukru a to v jakékoliv podobě, pouze si dopřejte ovoce a to s mírou a snažte se jíst potraviny sezónní a lokální, určitě to má smysl. Nejen že produkty, které projedou nebo obletí celý svět nejsou výživově tak hodnotné, jako ty, které najdeme u nás, ale i to, že podpoříte lokální pěstitele a farmáře. Nejlepší však je, když si můžeme produkty vypěstovat na vlastní zahrádce, ne všichni si to však můžeme dovolit. 

Další důležitá věc, která našemu zdraví prospívá je dostatečný spánek bez modrého světla. Proto se snažte před spaním omezit dívání se na televizi, do notebooku či mobilu a tabletů. U mě večer vítězí kniha, která mě někdy dokonale uspává, hlavně když se jedná o hezký milý příběh. Zkuste to a uvidíte, že se Vám bude spát lépe. Navíc televize častokrát vyvolává v člověku negativní emoce, ač se Vám to nezdá, podprahově vnímáte tyto skutečnosti, i když mi řada lidí říká, že nemám pravdu. Ale nějakým způsobem nás to všechny ovlivňuje, a proto jsem se rozhodla televizi nesledovat a již je tomu 8 let a nemyslím si, že bych nějakým způsobem strádala, ba naopak. Informace, které mě zajímají si vždy ráda vyhledám z jiných zdrojů. 

A posledním neméně důležitým aspektem jsou naše vztahy a to jak s rodinou, partnerem, tak i s přáteli a vztahy pracovní. Zkuste se vyhýbat lidem, kteří na Vás nemají dobrý vliv. Někdy je to těžké, ale je to velice prospěšné. Co si můžeme ovlivnit, tak to učiňmě. Samozřejmě nejtěžší je ovlivnit vztahy na pracovišti. Proto pokud se v práci dlouhodobě trápíte kvůli špatnému pracovnímu prostředí, raději si hledejte práci novou, kde budete šťastnější. Není nic krásnějšího než vstávat do práce s radostí a těšit se na své kolegy, kolegyně.

Takto jednoduché to je - pohyb, čerstvý vzduch, strava, spánek, kvalitní vztahy, to vše vede i k menší stresové zátěži.

Doufám, že jsem Vás alespoň trochu inspirovala.